Vážení spoluobčané, tradičně se na začátku nového roku pokusím zhodnotit rok předcházející, tedy rok 2016.
Tentokrát nezačnu investičními akcemi, ale prodejem majetku města. Zastupitelé města dlouho řešili, jestli se pustit do opravy zámku nebo najít investora a zámek mu prodat. Na základě studie budoucího využití zámku, z níž vyplynulo, že rekonstrukce a budoucí provozní náklady zámku by na řadu let výrazně omezily další investiční akce města, a navíc město nemá pro zámek adekvátní využití, zastupitelé schválili v říjnu prodej zámku za 12 milionů Kč společnosti Elisabeth Arms, a.s., která chce zámek zrekonstruovat na objekt seniorského bydlení s restaurací nebo kavárnou v přízemí zámku.
Zastupitelé rovněž schválili prodej části areálu dětské léčebny (budovy rehabilitace a školy s bytem s přilehlými pozemky) za 5,5 mil. Kč akciové společnosti Lázně Bělohrad. Po schválení územní studie v lokalitě Tyršovy ulice město nabídlo k prodeji rovněž 6 stavebních parcel v této ulici a dalších 5 v horní části Brtve. Na prosincovém zasedání zastupitelstva města byl schválen prodej 3 z nich a záměr prodeje zbývajících je nadále zveřejněn na úřední desce města.
Tím se dostávám k investičním akcím města. Získané prostředky z prodeje výše uvedených nemovitostí chce město použít na stavbu nového městského úřadu na místě budovy č.p. 28 v severní části náměstí K. V. Raise. Zastupitelé schválili podání žádosti o dotaci na demolici tohoto objektu a zároveň záměr výstavby budovy nového úřadu.
Z investičních akcí roku 2016 bych chtěl jmenovat kolaudaci vodovodu a kanalizace v Brtvi, kde byla navíc městu navýšena dotace ze SFŽP o cca 2 miliony Kč, a současně rekonstrukci silnice Lázně Bělohrad – Brtev ze strany Královéhradeckého kraje, kterou kraj převede následně na město. Další významnou investiční akcí bylo dokončení I. etapy dostavby sportovního areálu u Bažantnice, kde hlavní budovu fotbalových kabin a herny na stolní tenis se zázemím a vnitřním vybavením převzali do užívání po slavnostním otevření 3. srpna zástupci TJ Lázně Bělohrad. Dostavba sportovního areálu poté pokračovala II. etapou, z níž byly do konce roku 2016 zhotoveny zámkové dlažby a veřejné osvětlení v areálu, dětské a workoutové hřiště, umělé osvětlení tréninkového fotbalového hřiště a artézská studna.
Z dalších investičních akcí bych chtěl jmenovat výstavbu sdružené kanalizační přípojky pro 5 domů ve spodní části náměstí K. V. Raise, rekonstrukci vnitřních prostor hasičské zbrojnice v Lázních Bělohradě a knihovny, kterou podpořil dotací Královéhradecký kraj. Dotaci z Královéhradeckého kraje jsme obdrželi i na výstavbu pump parku s asfaltovým povrchem v Horní Nové Vsi na místě bývalé skládky větví u fotbalového hřiště. V Horní Nové Vsi proběhlo také přeložení chodníků a zhotovení vjezdů k nemovitostem v Družstevní ulici. V zadní části vycházkové trasy na Pardoubku byly umístěny cvičební stroje pro seniory a lavičky. Město také provedlo rekonstrukci 2 bytů v Kotykově aleji a ve druhé polovině roku zahájilo investiční akce, které budou dokončeny v roce 2017. Jde o rekonstrukci kanalizace a výstavbu místní komunikace v Nerudově aleji a rekonstrukci bytu v domě č.p. 20 na náměstí K. V. Raise. Celkem město v loňském roce proinvestovalo 26,1 mil. Kč, z čehož 22,4 mil. Kč tvořily vlastní zdroje a 3,7 mil. Kč dotace.
Zároveň město připravuje projekty a žádosti o dotace na další investiční akce, jde např. o protipovodňová opatření v Dolní Nové Vsi, revitalizaci veřejné zeleně, revitalizaci a opravu odtokového objektu rybníka Pardoubek, cyklostezku z Horní Nové Vsi do Dolního Javoří, nákup domácích kompostérů, nákup elektromobilu, atd.
Z neinvestičních akcí bych chtěl jmenovat opravy komunikací ve městě, kde byly ve 2 etapách provedeny opravy za téměř 800.000 Kč, dále byla provedena oprava zázemí Technických služeb na náměstí K. V. Raise, výměna oken a dveří v kulturním domě v Lánech, výměna oken a rekonstrukce podlah v hasičské zbrojnici v Dolní Nové Vsi, oprava topení v kulturním domě Jiskra v Horní Nové Vsi, analýza obsahu azbestu v budově školičky u ZŠ s negativním výsledkem, oprava bytu ve starém DPS, vybudovány přístřešek pro kola a dřevěná ochrana tepelných čerpadel v Bělohradské mateřské škole, provedena výsadba veřejné zeleně na několika místech ve městě, atd. Pro potřeby Technických služeb byl zakoupen nový automobil Dacia Dokker a souprava na provádění menších oprav asfaltových ploch.
Technické služby města fungují od 1. ledna 2016 jako organizační složka města. Toto řešení se ukazuje jak na základě konzultace s dalšími městy, tak na základě zkušeností po roce jejich činnosti jako optimální. Na jaře proběhl na městském úřadě personální audit, který doporučil vytvořit 4 odbory – vnitřních věcí, investic a správy majetku, stavební a sociálních věcí a zároveň sloučit 2 organizační složky města Městské kulturní středisko a Městskou knihovnu v jednu organizační složku. Novou organizační strukturu městského úřadu a vytvoření odborů rada města schválila, naopak sloučení MěKS a knihovny v jednu organizační složku města zastupitelé neschválili.
Tradičně se ve městě uskutečnilo mnoho kulturních akcí (celkem neuvěřitelných 70 akcí), největší návštěvnost zaznamenal koncert skupiny Slza, který navštívilo více než 1400 platících diváků. Kladně hodnoceno bylo Zahájení lázeňské sezony, kterou MěKS uskutečnilo ve spolupráci s a.s. Lázně Bělohrad, Slavnosti jablek a cibule, Mezinárodní folklorní festival (hlavní pořadatel byl Hořeňák a Hořeňáček, z.s.), Country festival Pod Hůrou, Strašidelná Bažantnice, Bažantnice ještě žije či nedělní koncerty v parku Bažantnice.
Proběhla i řada sportovních akcí, kromě tradičních turnajů v tenisu, volejbalu, fotbalu, národní házené, stolním tenisu či maratonu horských kol se uskutečnila celostátní turistická akce „Za posledním puchýřem“, celostátní tenisový turnaj žen, závod na kolečkových lyžích, exhibice na pump parku nebo část etapy mezinárodního silničního cyklistického závodu „East Bohemia Tour“. Město také značně navýšilo podporu organizované sportovní činnosti (především mládeže).
Hospodaření města skončilo v roce 2016 výrazným přebytkem ve výši více než 25,5 mil. Kč. Důvodem je jednak prodej městských nemovitostí (zámek, dětská léčebna), jednak výrazný nárůst příjmů města ze sdílených daní (meziročně o téměř 3,5 mil. Kč, což představuje 9,2 %). Od roku 2012 do roku 2016 vzrostly příjmy města ze sdílených daní z 24,4 mil. Kč na 41 mil. Kč, což představuje nárůst o téměř 68 %.
V prosinci zastupitelstvo města schválilo rozpočet města na rok 2017. Jako největší investiční akce jsou do něho zahrnuty zateplení hasičské zbrojnice a knihovny, dostavba sportovního areálu u Bažantnice, rekonstrukce kanalizace a výstavba komunikace v Nerudově aleji a příprava výstavby nového městského úřadu.
Závěrem mně, vážení spoluobčané, dovolte, abych vám popřál úspěšný a spokojený nový rok 2017.
Ing. Pavel Šubr, starosta města
Lázně Bělohrad, leden 2017