V Lázních Bělohradě se místní myslivci rozhodli využít moderní technologie k záchraně srnčat při sečení luk. S pomocí dronu vybaveného termokamerou se jim daří efektivněji a rychleji nalézat mladá srnčata, která se často ukrývají v trávě a jsou ohrožena zemědělskými stroji.
Před pořízením tohoto moderního zařízení se myslivci snažili zachraňovat srnčata různými způsoby – procházením luk a polí se psy či například instalováním plašičů. Tyto metody se však bohužel ukázaly jako nepříliš účinné. Ve snaze najít efektivnější způsob záchrany mláďat navázali myslivci spolupráci s panem Ondřejem Melníkem, jenž vlastnil dron vybavený termokamerou. Díky této zkušenosti si ověřili, jak efektivní může být tato technologie. Aby mohli lépe sladit časové možnosti myslivců a zemědělců, rozhodli se nakonec pro pořízení vlastního dronu. Tento cíl se jim podařilo realizovat i díky podpoře ze strany města Lázně Bělohrad, které na pořízení vlastního dronu poskytlo dotaci ve výši 80 tisíc korun z celkové ceny 154 tisíc korun.
Samotná akce záchrany srnčat probíhá v ranních hodinách v den sečení luk. Brzo ráno je totiž rozdíl mezi teplotou těla srnčete a chladnou zemí nejvýraznější, což je klíčové pro úspěšné využití termokamery. Dron létá nad loukami a pomocí termokamery přesně lokalizuje polohu srnčat. Myslivci se následně za pomocí telefonů navigují přímo k úkrytu mláděte. Jakmile myslivci dorazí na místo, opatrně přiklopí srnče větší bedýnkou, kterou zakryjí větvičkami. Místo je následně viditelně označeno, aby zemědělci při sečení věděli, kde se bedýnky nacházejí. Po skončení sečení se myslivci vracejí, bedýnky odklopí a srnčata opět vypustí.
Díky této technologii a důležité spolupráci myslivců s místními zemědělci se tak daří zachraňovat mláďata před téměř jistou smrtí.